NAWRACAJMY SIĘ!
Bóg daje nam znak popiołu po to, byśmy się odrodzili, byśmy zmartwychwstali – nie tylko po śmierci, ale już i teraz. Abyśmy pomału powstawali do nowego życia szczęśliwi, kochani, mówił w homilii wygłoszonej w czasie południowej Eucharystii ksiądz Bartosz Kuczmarski.
Po raz kolejny w Świątyni Opatrzności Bożej, pierwszym z czterdziestu kościołów stacyjnych, przeżywaliśmy bogatą liturgię Środy Popielcowej. Rozpoczął się dany nam wszystkim czas na wyciszenie, przemyślenie życia, duchową przemianę i rozpoznanie tego, co najważniejsze. Bardzo wielu wiernych przybyło tego dnia do rodzącego się Sanktuarium, by uczestniczyć w Eucharystiach, Godzinie Miłosierdzia, Drogach Krzyżowych, wreszcie po to, by w ciszy adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. By usłyszeć wezwanie do odrodzenia się w Chrystusie i powstania do nowego życia.
Mszy Świętej o godzinie 20.00, koncelebrowanej wraz z księdzem Stefanem Moszoro-Dąbrowskim, przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Przed rozpoczęciem Eucharystii ksiądz kustosz Tadeusz Aleksandrowicz poprosił kardynała o pobłogosławienie nowej odsłony Krzyża Paschalnego, który zawisnął nad ołtarzem.
„Niech Twoi wierni, czcząc ten zbawczy znak krzyża dostępują owoców Odkupienia, które Jezus Chrystus wysłużył nam swoją Męką” modlił się metropolita warszawski.
Również w wygłoszonej homilii ksiądz kardynał odwoływał się do symboliki Krzyża Paschalnego.
„Nawrócenie i pojednanie to jest cel, z którym rozpoczynamy ten szczególny Wielki Post, który jest przed nami. Inicjatywa w nawróceniu i pojednaniu należy do Pana Boga. To On pierwszy wyciąga rękę. I dlatego ta wyciągnięta ręka Pana Boga, Manus Dei, jest najbardziej widoczna w Krzyżu Jezusa Chrystusa. (…) Bo czymże jest ta wyciągnięta ręka Pana Boga, jeśli nie znakiem opieki nad człowiekiem, opieki nad światem i tego Bożego prowadzenia, za które przychodzimy podziękować Panu Bogu właśnie tu, do Świątyni Bożej Opatrzności”.
Po homilii ksiądz kardynał pobłogosławił popiół – znak pokuty i postu. Zgodnie z prośbą papieża Franciszka w tym szczególnym roku słowa wezwania „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” zostały wypowiedziane przez celebransa, a sam obrzęd odbywał się w milczeniu.
Na zakończenie liturgii Środy Popielcowej wierni odśpiewali Apel Jasnogórski.
Rozpoczęliśmy Wielki Post. Oby bogate owoce tego okresu duchowej przemiany i nawrócenie pozwoliły nam wszystkim w czasie Wielkanocy z radością i z ufnością spojrzeć na wiszący nad ołtarzem Krzyż, który wówczas odwrócony będzie do wiernych stroną chwalebną, na której zobaczymy Chrystusa Zmartwychwstałego w szatach kapłańskich.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
KRZYŻ PASCHALNY – poznaj jego symbolikę, teologię i wyjątkową historię