Święto Dziękczynienia na progu pełnoletniości. Kard. Nycz gościł organizatorów XVII ŚD 2024
To moje ostatnie dziękczynienie za Święto Dziękczynienia – mówił kard. Kazimierz Nycz do gości zaproszonych 27 czerwca br. do Domu Arcybiskupów Warszawskich. – Tym bardziej gorąco i serdecznie dziękuję za wszystkich ludzi, którzy przyczyniali się do organizacji kolejnych Dni Dziękczynienia.
Tradycją wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej od 2008 roku są nie tylko obchody czerwcowego Święta Dziękczynienia, ale także tzw. dziękczynienie po dziękczynieniu. To dzień, w którym Kard. Kazimierz Nycz zaprasza przedstawicieli wszystkich instytucji, zgromadzeń, organizacji, stowarzyszeń do Domu Arcybiskupów Warszawskich, by podziękować im za zaangażowanie w realizację corocznych obchodów tego święta.
Nie inaczej było i w tym roku. 27 czerwca w samo południe metropolita warszawski wraz z prezesem Centrum Opatrzności Bożej Piotrem Gawłem oraz kustoszem wilanowskiego Sanktuarium ks. Tadeuszem Aleksandrowiczem wspólną modlitwą „Anioł Pański” rozpoczęli spotkanie z gośćmi, którzy przybyli na zaproszenie kard. Nycza i zarządu COB do siedziby przy ul. Miodowej 17/19.
18 lat to czas dojrzewania
Witając przybyłych, kard. Nycz podkreślił, że dzisiejsze spotkanie ma dla niego szczególną wartość, ponieważ Świętem Dziękczynienia 2024 roku zmierza wielkimi krokami do zakończenia swojej misji i funkcji w archidiecezji warszawskiej.
„Tym bardziej gorąco i serdecznie dziękuję za wszystkich ludzi, którzy przyczynili się do powstawania kolejnych Dni Dziękczynienia; za to, że dzięki temu została zbudowana Świątynia: i duchowo, i materialnie, a idea Opatrzności Bożej i tego daru obiecanego przez twórców Konstytucji [3 maja – przyp. red.] stała się znana w całej Polsce” – mówił kard. Nycz.
– W ciągu tych minionych 18 lat, a to jest – zwrócił uwagę hierarcha – czas pełnoletniości, jesteśmy świadkami zarówno dojrzewania, ale także regresu tego, co Sobór Watykański II nazywa autonomią Kościoła i państwa. Mówiąc o dojrzewaniu, kard. Nycz wskazał na pozytywny proces oddawania spraw świeckich w kompetencje urzędów świeckich. „Ale bardzo często próbuje się wyrzucać wszystko to, czego wyrzucać wcale nie trzeba” – nadmienił kapłan. Mówił także, że jako arcybiskup warszawski obserwuje nie tylko, jak zmienia się w naturalny sposób pokolenie ludzi zaangażowanych w ideę Święta Dziękczynienia, ale także jak ewoluuje współpraca urzędów, samorządów i Kościoła na przestrzeni tych lat.
Dziękowaliśmy za służbę człowiekowi
Przypominając tegoroczne XVII Święto Dziękczynienia, Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że tak ważny dla niego osobiście temat służby drugiemu człowiekowi zogniskował się wokół trzech wybitnych postaci. Dwoje z nich to osoby świeckie: św. Jadwiga Królowa, której relikwie wprowadzono do wilanowskiego Sanktuarium, oraz bł. Edmund Bojanowski – założyciela 4 gałęzi zakonu służebniczek, działających do dnia dzisiejszego. Trzecim bohaterem, którego wspominaliśmy 2 czerwca był błogosławiony kapłan męczennik Jerzy Popiełuszko.
Goście mieli okazję obejrzeć filmowe podsumowanie XVII Święta Dziękczynienia oraz usłyszeć nagrania świadectw uczestników tegorocznych uroczystości.
Popiersia św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego w prezbiterium Świątyni
– Wielu mnie pytało, czy w takim czasie swoistej medialnej nagonki na Jana Pawła II, czy wobec opinii, że bł. Stefan Wyszyński to przestarzały święty, czy warto stawiać ich popiersia w Świątyni – mówił kard. Nycz. – Odpowiadam zawsze tak samo: właśnie w takich czasach! Bo ta wrzawa, ten jazgot przeminie. A w historii zostanie zapamiętany wielki pontyfikat Jana Pawła II i wielki pontyfikat Kardynała Wyszyńskiego. Dlatego pragnę jeszcze raz ukłonić się tym wszystkim, którzy na to Święto Dziękczynienia przygotowali wystrój prezbiterium: kompletny i piękny.
W ciągu minionych 12 miesięcy
O szczegółach prac, jakie przeprowadzono w wilanowskiej Świątyni w ciągu minionych 12 miesięcy poinformował zebranych w swoim wystąpieniu prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł.
- Podczas ubiegłorocznego Święta Dziękczynienia zobaczyliśmy po raz pierwszy majestatyczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego – dzieło Adama Myjaka oraz Kingi Smacznej-Łagowskiej i Alberta Kozaka. Prace przy tym dziele trwały ponad rok. Były wspierane przez zespół studentów Wydziału Rzeźby ASP.
- Ponad ośmiometrowa figura Chrystusa została odlana w żywicy poliestrowej i waży blisko 2 tony. Rzeźba została zawieszona na wysokości 17 metrów pośrodku złotego pasa o szerokości 411 cm, co odpowiada szerokości ołtarza.
- Prace nad przestrzenią prezbiterium Świątyni trwają do dziś i obejmują adaptację akustyczną, nowe wyposażenie i meble w przestrzeni wokół ołtarza.
Nowej aranżacji tej przestrzeni we współpracy z prof. Adamem Myjakiem podjęli się: Przemysław Krajewski oraz dr Michał Kapczyński, którzy zaprojektowali meble ołtarzowe. - Tuż pod rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego pojawiły się stalle dla kanoników kapitulnych, dzieło mistrza stolarskiego Jacka Markiela. Do ich budowy wykorzystano drewno orzecha amerykańskiego. Kamienne stopnie z 12 ton marmuru Calacatta Lincoln oraz nowy stół Słowa Bożego, który stanął na schodach prezbiterium wykonała firma górala z Pienin, Kazimierza Wolskiego.
- Tuż przed tegorocznym Świętem Dziękczynienia w przestrzeni prezbiterium umieszczono dwie nowe rzeźby – popiersia św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. Umieszczone po obu stronach prezbiterium, stanowią zwieńczenie korony świętych, czczonych w wizerunkach i relikwiach w nawie bocznej Świątyni. Popiersia wykonał Adam Myjak.
Ponadto w ostatnich miesiącach:
- uruchomiliśmy nowoczesne panele fotowoltaiczne na dachu zakrystii,
- zamontowaliśmy oświetlenie elewacji zewnętrznej oraz ściany ołtarzowej,
umożliwiające zmianę barw dopasowanych do okresu liturgicznego, - zamontowaliśmy balustrady na schodach wiodących do Świątyni,
- w ciągach komunikacyjnych do Panteonu Wielkich Polaków oraz w Alei Darczyńców zostały wykonane sufity podwieszane,
- przy zejściu do Panteonu ze Świątyni wykonano obróbkę kamienną ścian.
Z początkiem sierpnia ruszą prace przy konserwacji posadzki Świątyni: nastąpi jej szlifowanie, impregnacja oraz krystalizacja.
Co począć z budową na Polach Wilanowskich?
W swoim wystąpieniu prezes Centrum Opatrzności Bożej przypomniał historyczny moment, w którym kardynał Glemp stanął wobec decyzji, co dalej począć z budową Świątyni na Polach Wilanowskich, gdy zatrzymała się na etapie betonowych kikutów wystających z ziemi. „Czy tę budowę zakończyć, czy ją zminimalizować, czy sprzedać cały ten teren, czy podjąć się wielkiego wyzwania? Nie było pieniędzy ani pomocy ze strony państwa, nie było pomocy od wielkich sponsorów, nie było jak tego dokonać – relacjonował Piotr Gaweł. – I emerytowany już stary ksiądz Prymas Glemp był też bardzo zasmucony tym, że nie jest w stanie zrealizować projektu, który był jego marzeniem.”
…zebrał nas i tchnął siłę
W 2007 r. jako arcybiskup metropolita warszawski ks. Kazimierz Nycz podjął to wyzwanie. – Chciałbym ogromnie podziękować księdzu kardynałowi, po pierwsze za odwagę, za jego głęboką wiarę w to, że się uda – mówił prezes Centrum Opatrzności Bożej. – Za to, że nas wszystkich zebrał i tchnął taką siłę. Dziękujemy Księże Kardynale, za opiekę, za dbałość, za prowadzenie nas wszystkich i za podjęcie się dzieła niemożliwego.
– Dziś nie musimy się wstydzić tego miejsca – kontynuował prezes Gaweł. – Gdyby zostało ono w postaci takich betonowych kikutów w centrum Wilanowa bardzo nowoczesnego i bardzo pięknego, byłoby to świadectwo umierania Kościoła. A dzisiaj jest to miejsce, które oddziałuje, przyciąga wiernych, gromadzi tysiące ludzi na mszach św. transmitowanych przez telewizję i internet.
To jest właśnie świadectwo naszego przewodnika na nowe czasy, trudne czasy i za to z całego serca dziękujemy – dobitnie podkreślił prezes Gaweł, kończąc swoje wystąpienie. Zostało ono przyjęte przez zebranych gromkimi brawami w podziękowaniu dla kard. Kazimierza Nycza.
XVII Święto Dziękczynienia w liczbach
Prezes COB Piotr Gaweł podsumował tegoroczne Święto Dziękczynienia, przytaczając kilka znaczących liczb. W pielgrzymce z relikwiami św. Jadwigi Królowej wzięło udział 1,5 tys. osób. Na ostatnim odcinku do pielgrzymki dołączyły relikwie 21 polskich świętych i błogosławionych, których relikwie znajdują się w Sanktuarium Opatrzności Bożej. Na Mszę św. dziękczynną nadesłano blisko 6 tys. intencji. W okresie poprzedzającym Święto Dziękczynienia i podczas samego wydarzenia posty na Facebooku Centrum Opatrzności Bożej osiągnęły półmilionowy zasięg. Niedzielna transmisja południowej Mszy św., której przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś, uzyskała na kanale YouTube 23 tys. wyświetleń. Ponad 500 dzieci wraz z rodzinami odwiedziło terenową grę rodzinną „Okulary wiary” w ramach Miasteczka dla Dzieci. W organizację tegorocznego Miasteczka dla Dzieci było zaangażowanych 12 instytucji z różnych środowisk związanych ze św. Jadwigą, bł. Edmundem Bojanowskim oraz bł. Jerzym Popiełuszką. Wykonanie Kantaty o bł. Edmundzie Bojanowskim pod tytułem „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości” zgromadziło blisko 2-tysięczną publiczność w Świątyni Opatrzności Bożej. Jak co roku godz. 15.00 do nieba wypuszczono baloniki z napisem „Dziękuję”.
Kilkaset dyplomów i słowa ogromnej wdzięczności
Następnie rozpoczęła się kolejna część spotkania, podczas której metropolita warszawski wspólnie z księdzem prałatem Tadeuszem Aleksandrowiczem wręczali osobom i przedstawicielom instytucji i grup wspomagających organizację XVII Święta Dziękczynienia dyplomy dziękczynne i pamiątkowe medale z wizerunkiem św. Jadwigi Królowej.
Podczas smacznego poczęstunku w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich goście toczyli między sobą długie, serdeczne rozmowy. Wykonano wiele pamiątkowych fotografii.