Uczta muzyczna w Świątyni
Koncert Polonia in musica, jaki odbył się wrześniowego wieczoru w naszej Świątyni przyniósł słuchaczom niezwykłe wrażenia. Przeżywaliśmy na tym koncercie niezapomniane chwile od początku, gdy Płocka Orkiestra Symfoniczna występująca pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego brawurowo wykonała “Warszawiankę”. Tekst tego utworu, znanego każdemu Polakowi (w swoim czasie “Warszawianka” pretendowała do miana hymnu narodowego wraz z pieśnią “Boże coś Polskę” i “Mazurkiem Dąbrowskiego”) został napisany pod wrażeniem walk Powstania Listopadowego przez francuskiego poetę Casimira François Delavigne’a, a przetłumaczony przez Karola Sienkiewicza. Muzykę skomponował Karol Kurpiński.
Warto wspomnieć, że Powstanie Listopadowe wybuchło wówczas, gdy trwała rewolucja w Belgii, w której zdławieniu miało wziąć udział na rozkaz cara również polskie wojsko. Wybuch powstania plany tej interwencji uniemożliwił.
190 lat później w Świątyni Opatrzności Bożej zabrzmiało prawykonanie symfonii Resurrectio Poloniae, dzieła odwołującego się do polskich bohaterów, specjalnie skomponowanego na to wydarzenie przez belgijskiego kompozytora Jacques’a-Alphonsa De Zeeganta…
Wspaniali artyści, utwory należące do kanonu polskiej muzyki (m.in. Moniuszko, Chopin) – to była prawdziwa uczta dla ducha.
Metropolita Warszawski podziękował wszystkim artystom, za tę piękną muzykę, która wybrzmiała w Świątyni, i zbliżyła nas do wydarzenia, jakie dziś czcimy – stulecia odzyskania niepodległości. Zebrani pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza odmówili modlitwę w intencji wszystkich, którzy na przestrzeni minionych lat walczyli i ginęli za Ojczyznę.
Na zakończenie Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego wykonał raz jeszcze na prośbę słuchaczy utwór Mazur z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki.
Do końca niedzieli zapis tego wspaniałego wydarzenia można odtworzyć tutaj