KRZYŻ PASCHALNY W ŚWIĄTYNI w nowej odsłonie
Prace nad stworzeniem nowej odsłony Krzyża Paschalnego w Świątyni Opatrzności Bożej powierzono Pawłowi Sadlejowi. Należąca do niego firma „Croaton” zajmuje się profesjonalną konserwacją dzieł sztuki.
Już 17 lutego, w Środę Popielcową, Krzyż Paschalny w Świątyni zostanie poświęcony.
Prace Pawła Sadleja można podziwiać w wielu kościołach oraz w muzeach w Polsce i poza jej granicami. Artysta specjalizuje się w sztuce sakralnej.
Tu można obejrzeć przykłady prac Pawła Sadleja.
Opracowanie wiernej kopii dwustronnego Krzyża Paschalnego dla Świątyni Opatrzności Bożej jest projektem niekonwencjonalnym. Dla artysty nie jest to jedynie zamówienie rzemieślnicze, wymagające kunsztu i wiedzy historycznej, ale także zadanie duchowe. W idei krzyża zawiera się istota religii chrześcijańskiej, tak ważna dla osób zaangażowanych w praktykowanie swej wiary.
Nad procesem tworzenia nowej odsłony krzyża pracuje cały zespół artystów – młodych konserwatorek sztuki – pod czujnym okiem mistrza Sadleja. Mają oni okazję zaprezentować swój kunszt artystyczny w wielu wymiarach. Praca przy tym artefakcie wymaga stosowania różnorodnych technik malarskich, jak i zdobniczych. Krzyż jest malowany ręcznie, wielowarstwowo. Dodatkowo jest złocony 24-karatową powłoką, która nadaje krzyżowi zarówno głębi, jak i blasku. Odrębnym zadaniem na zakończenie prac nad krzyżem będzie namalowanie wizerunku twarzy Chrystusa po obu stronach krzyża.
Praca nad krzyżem ma także głęboki wymiar duchowy. Jak mówi Paweł Sadlej, świadomość tego, iż tworzone jest dzieło sztuki, a zarazem wykonuje się posługę na rzecz wspólnoty katolickiej, która razem przeżywa duchowo obecność krzyża w czasie Mszy Świętej, odczytując jego przesłanie w zależności od kalendarza liturgicznego – pamięć o zbawczym cierpieniu lub nadzieję nowego życia – jest wyzwaniem nie tylko artystycznym. To w pewnym sensie zobowiązanie, jakiego podejmuje się artysta wobec przyszłych pokoleń wiernych.
Krzyż Paschalny w nowej odsłonie zawiśnie w Świątyni Opatrzności Bożej już 15 lutego. W Środę Popielcową, 17 lutego zostanie uroczyście poświęcony.