Świątynia wciąż potrzebuje Twojej pomocy
Wciąż trwają prace nad rozwojem artystycznym wnętrza Świątyni, doskonaleniem jej akustyki, a także rozwijaniem infrastruktury, która służy tysiącom wiernych. Wesprzyj dalsze prace w Świątyni i wokół niej swoją darowizną.
To wielka zasługa Wspólnoty Darczyńców, że w sercu Polski powstała Świątynia, która dla setek tysięcy osób może być dzisiaj źródłem chrześcijańskiej nadziei. Promieniuje ona zwłaszcza z oblicza Chrystusa Zmartwychwstałego umieszczonego na ścianie prezbiterium, którego aranżację opatrznościowo udało się ukończyć w minionym roku. Dziś, w obliczu Roku Świętego, to przesłanie o Tajemnicy Zmartwychwstania szczególnie wpisuje się w wołanie papieża Franciszka.

Figura Chrystusa Zmartwychwstałego w Świątyni Opatrzności Bożej
Szeroko zakrojone prace nad wystrojem oraz adaptacją akustyczną przestrzeni prezbiterium, rozpoczęte dwa lata temu, kontynuowaliśmy w 2024 roku. Z myślą o licznej koncelebrze podczas uroczystych liturgii został zamontowany drugi rząd stalli. Konstrukcja i dobór materiałów do ich wykonania wpisują się w wymogi akustyczne wnętrza. Natomiast po obu stronach prezbiterium umieszczono popiersia św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego.
Stanowią one zwieńczenie korony świętych i błogosławionych czczonych w wizerunkach i relikwiach ustawionych w nawie bocznej Świątyni. Autorem wykonanych z brązu rzeźb jest prof. Adam Myjak.
W tym miejscu pragniemy nie tylko dziękować Bogu za wolność naszej Ojczyzny, ale także za wielkich Polaków, którzy na wieki zapisali się w dziejach Polski i świata – zarówno za zastępy świętych i błogosławionych, jak i tych, których miłość i oddanie zna tylko Bóg. – mówił kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej.
Ofiarując darowiznę 50, 100, 200 zł, a nawet więcej – troszczysz się o dalszy rozwój Sanktuarium.
Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli w roku 2024 możliwe było zrealizowane następujących prac:
- Zamontowanie drugiego rzędu stalli, co pozwala na jeszcze liczniejszą koncelebrę podczas najbardziej uroczystych liturgii.
- Umieszczenie rzeźb św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego autorstwa prof. Adama Myjaka po obu stronach ołtarza.
- Prace nad szlifowaniem oraz impregnacją posadzki z marmuru Calacatta Lincoln w nawie głównej, które objęły powierzchnię 2100 m2, a także prace nad konserwacją posadzki prezbiterium.
- Powstanie docelowej zabudowy z czarnego granitu wokół 26 filarów wyznaczających nawę główną.
- Montaż dodatkowego oświetlenia w Kaplicy Najświętszego Sakramentu oraz w Polonijnej Kaplicy Maryjnej, które pozwala na zmianę koloru zgodnie z kalendarzem liturgicznym, a także dodatkowe oświetlenie w przestrzeni prezbiterium.
- Modernizacja nagłośnienia w Panteonie Wielkich Polaków, które zostało włączone w system foniczny całej Świątyni.
Chociaż Świątynia od lat jest otwarta dla wiernych, prace nad wystrojem, wykończeniem oraz przy rozbudowie infrastruktury technicznej są nieprzerwanie prowadzone.
Ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej:
Nie ustajemy w wysiłkach, aby w powstającym Sanktuarium Opatrzności Bożej każdy odnalazł miejsce na spotkanie z Bogiem, przestrzeń do nawrócenia serca i duchową refleksję. Chcemy, aby Świątynia służyła wiernym zwłaszcza w trakcie celebracji liturgicznych i nabożeństw. Wciąż dokładamy starań, by doskonalić jej wnętrze zarówno pod względem artystycznym, jak i adaptacji akustycznej. Ufamy, że to miejsce będzie coraz bardziej przyjazne pielgrzymom. W tym celu rozwijamy infrastrukturę techniczną zarówno samej Świątyni, jak i na terenie wokół niej.
W bieżącym roku są prowadzone prace w następujących obszarach:
- Montaż zabudowy akustycznej pod telebimami, która poprawi odbiór obrazu i dźwięku podczas liturgii oraz uroczystości;
- Prace nad zabudową akustyczną portali wejściowych do Świątyni od strony wschodniej i zachodniej;
- Montaż oświetlenia parkingu, które stanowi kolejny krok w rozwoju infrastruktury Sanktuarium zwiększającej komfort i bezpieczeństwo.
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za modlitwę, a także każdy dar serca, który przyczynia się do rozwoju duchowego i materialnego wilanowskiej Świątyni. Wszelkie ofiary przeznaczone na aranżację wystroju sakralnego wnętrza i rozwijanie infrastruktury technicznej przyczyniają się do budowania i umacniania kultu Opatrzności Bożej w czasie liturgii, nabożeństw i cichej modlitwy wiernych.
47 1240 6218 1111 0010 1762 7073
Centrum Opatrzności Bożej – Wotum Narodu,
ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
Rachunki dla wpłat walutowych
BIC (Swift) PKOPPLPW
- EURO – 47 1240 6218 1111 0010 1762 7073
- USD – 87 1240 6218 1787 0010 5999 1738
- FUNTY – 24 1240 6218 1789 0010 5999 1608
Darowiznę można złożyć także za pomocą tradycyjnego blankietu wpłaty/przelewu.