BANDURY ZABRZMIĄ W MURACH ŚWIĄTYNI
Czy znacie dźwięk bandury? Jeśli nie, warto zawitać jutro o godz. 16.00 do Świątyni Opatrzności Bożej, by usłyszeć duet bandurzystek z Ukrainy.
Pierwsze wzmianki o bandurze pochodzą z VI wieku naszej ery z Grecji. Pierwowzorem bandury była najprawdopodobniej kobza lub lutnia. Inne źródła podają instrument strunowy, zwany syrena syrenarum, łączący cechy lutni i psalterium, którego wynalazcą był Francesco Landino.
Wiadomości o ukraińskich bandurzystach pochodzą ze źródeł polskich z 1441 roku. Instrument kojarzony był z Kozakami. Na początku XX wieku przeżył odrodzenie jako symbol Ukrainy – atrybut pieśniarzy wykonujących dumki. W latach stalinowskich zakazano gry na bandurze, jako instrumencie związany z ukraińskim „nacjonalizmem”. Bandurzyści byli prześladowani. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości, popularność instrumentu została przywrócona.
Duet Bandurzystek „Bonum” ze Zdołbunowa działa przy Kulturalno-Oświatowym Centrum im. Tadeusza Czackiego. Oksana Kruk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Pracowała jako nauczycielka gry na bandurze oraz śpiewu w szkole muzycznej II stopnia w Równem. Mirosława Kruk jest absolwentką szkoły muzycznej II stopnia w Równem oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ten rodzinny duet matki i córki zaczął swoją działalność w 2011 roku przy Kulturalno-Oświatowym Centrum im. Tadeusza Czackiego w Zdołbunowie w Ukrainie. Duet popularyzuje ukraiński instrument, nazywany również wizytówką Ukrainy. W repertuarze pani Oksany i Mirosławy Kruk usłyszymy piosenki polskie i ukraińskie.
Foto: Autorstwa Julianhayda – Praca własna Previously published: www.banduristka.org, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41505896