Nic nie zrobilibyśmy bez Was – spotkanie dziękczynne u kard. Kazimierza Nycza
Tradycyjnie, jak co roku kardynał Kazimierz Nycz wraz z zarządem Centrum Opatrzności Bożej na spotkanie 23 czerwca do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich zaprosił wszystkich, którzy pomagali w organizacji i przebiegu XVI Święta Dziękczynienia, by najserdeczniej podziękować im za ich trud i życzliwość.
Ks. prałat Tadeusz Aleksandrowicz – kustosz Sanktuarium Opatrzności Bożej i wiceprezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej powitał przybyłych do Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. I powiedział do nich serdecznie, że to spotkanie poza wyrażeniem wdzięczności jest „przypomnieniem, że nic byśmy nie zrobili bez Was”. Bez zaangażowania wielu Wolontariuszy z różnych środowisk oraz życzliwości wielu instytucji i firm trudno byłoby sprostać ogromowi zadań związanych z organizacją, logistyką i zabezpieczeniem wydarzeń Święta Dziękczynienia.
Następnie ks. Aleksandrowicz przedstawił statystykę tegorocznych obchodów – „abyśmy zobaczyli, ile dobra uczyniliśmy”.
W procesji z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego pielgrzymowało około 1 300 osób, rekordowo od czasów pandemii. W uroczystościach i wydarzeniach XVI Święta Dziękczynienia brało udział ponad 5 000 osób.
Aż 3,5 mln widzów łącznie oglądało Transmisje z Mszy Św. o godz. 9.00 oraz uroczystej Eucharystii z wprowadzeniem relikwii Błogosławionego o godz. 12.00.
W grze „Tropiciele Pokoju” wzięło udział ponad 400 dzieci wraz z rodzicami. Z wielkim entuzjazmem najmłodsi korzystali z ustawionego dla nich Miasteczka dla Dzieci.
Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkały się występy artystyczne, zwłaszcza premierowe wykonanie uroczystego Oratorium, którego słuchacze wypełnili całą Świątynię Opatrzności Bożej – było ich niemal 2 000. Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego zostało zarejestrowane i wkrótce zainteresowani, którzy nie uczestniczyli w nim osobiście, będą mogli go obejrzeć.
Ksiądz Prałat przedstawił także wykonane w tym roku i planowane prace związane z dalszą budową Świątyni: przede wszystkim umieszczenie na ścianie prezbiterium monumentalnej figury Chrystusa Zmartwychwstałego i wiele innych technicznych przedsięwzięć.
Wspominał też o Mauzoleum Prezydentów Rzeczypospolitej na Uchodźstwie, które wraz z Izbą Pamięci im poświęconą znajdują się w Panteonie Wielkich Polaków. Ks. Aleksandrowicz jeszcze raz podziękował wszystkim, którzy wspierają to wielkie narodowe dzieło. Podkreślił, że Świątynia nie jest tylko pomnikiem, ale też świętym miejscem dziękczynienia i zawierzenia.
Z kolei zabrał głos metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i w żartobliwym tonie na początku oświadczył, że ponieważ spotkanie zakończy się poczęstunkiem z grilla, a odbywa się w piątek, to udziela obecnym dyspensy. Wywołał tym oklaski i serdeczny uśmiech.
Następnie powiedział: „Bardzo, bardzo dziękuję. Ten Dzień Dziękczynienia, który zawsze przypada w pierwszą niedzielę czerwca, byłby nie do zrobienia bez Was wszystkich. Zarówno jeśli chodzi o czternastokilometrową trasę pielgrzymki, jak i obsługę pielgrzymki oraz wszystkich wydarzeń tego Święta”. I jeszcze raz bardzo podziękował wszystkim i prosił o dalsze zaangażowanie.
Ksiądz kardynał dodał, że stale należy modyfikować to, co jest dobre i przypomniał słowa Papieża, zasada „zawsze tak było” jest najgorsza. Wskazał na rzeczy, które się pięknie rozwijają. Dodał, że był mile zaskoczony liczną frekwencją na Oratorium „Omnia in Caritate” i należy to kontynuować.
Następnie metropolita warszawski wspólnie z księdzem prałatem wręczali osobom i przedstawicielom instytucji i grup wspomagającym organizację XVI Święta Dziękczynienia dyplomy dziękczynne i pamiątkowe albumy. Przygotowaliśmy blisko 700 dyplomów!
Po przejściu do ogrodu podczas skromnego poczęstunku toczyły się długie rozmowy ludzi połączonych ideą działania Bożej Opatrzności. Zrobiono wiele pamiątkowych fotografii.
Wszystkim ludziom dobrej woli, życzliwym wspólnotom, grupom, służbom oraz instytucjom serdecznie dziękujemy.
Zespół Centrum Opatrzności Bożej
Obejrzyj film z przebiegu XVI Święta Dziękczynienia