Soli Deo
Tłumy wiernych – melomanów zjechały do Świątyni Opatrzności Bożej na wieczorny koncert SOLI DEO, odbywający się w przededniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Choć wydarzenie rozpoczynało się o godzinie 20.00, już dwie godziny wcześniej ogromny parking był prawie całkiem zapełniony samochodami z różnych stron kraju.
To nie dziwi ze względu na rangę wydarzenia, wspaniałych artystów, którzy brali w nim udział, znakomitych kompozytorów – autorów muzyki i wspaniałych wykonawców. Solistami byli: Iwona Sobotka – sopran, Katarzyna Oleś-Blacha – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Andrzej Lampert – tenor
Adam Szerszeń – baryton.
Towarzyszyła im Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Występowali także: Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Dyrygował Tomasz Tokarczyk, który również dokonał opracowań dwóch utworów, w tym transkrypcją Nokturnu cis-mol Fryderyka Chopina na sopran i orkiestrę symfoniczną.
Koncert rozpoczął się wystąpieniem Jana Kowalskiego, dyrektora Biura Programu “NIEPODLEGŁA” – organizatora koncertu. Mówca powitał obecnych w Świątyni i tym, którzy oglądają koncert w telewizji podziękował Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego I Sportu, które zaangażowało się w obchody beatyfikacji dwojga błogosławionych.
Następnie krótkie przemówienie wygłosił kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przywitał wszystkich, w tym gościa z Watykanu, kardynała Marcello Semeraro, który będzie przewodniczył jutrzejszym uroczystościom beatyfikacyjnym. “Jestem przekonany, że słuchanie muzyki polskich kompozytorów będzie godnym przygotowaniem do jutrzejszej uroczystości” – powiedział ksiądz kardynał.
Przedstawiając program, reżyser koncertu Przemysław Firek powiedział, że jest to hołd muzyki polskiej dla Prymasa Tysiąclecia.
Z ogromnym entuzjazmem słuchacze przyjęli występ Andrzeja Lamperta, Artysta wraz z chórem wykonał arię Musicie być mocni z opery Totus Tuus.
Do słów świętego Jana Pawła II muzykę napisał Paweł Sydor, który specjalnie na dzisiejszy koncert przyleciał z Nowego Jorku.
Wspaniale zabrzmiało również prapremierowe wykonanie przez Adama Szerszenia arii POLSKA JEST JEDNOŚCIĄ. Tytuł zaczerpnięty został z kazania biskupa Stefana Wyszyńskiego wygłoszonego podczas ingresu do katedry warszawskiej, a tekst zawiera fragment z tego właśnie kazania. To również wspaniała kompozycja Pawła Sydora.
Ostatnim dziełem tego kompozytora, które wywołało niezwykłe wrażenie była Ostatnia rozmowa – wzruszający dialog Jana Pawła II z Prymasem Tysiąclecia. Papież leżał w klinice Gemelli tuż po zamachu, Stefan Wyszyński w tym czasie również przebywał w szpitalu, a jego stan był ciężki. Ten wywołujący łzy dialog dwóch wielkich Polaków wykonali Adam Szerszeń i Andrzej Lampert.
Koncertowi towarzyszyły projekcje multimedialne, w których zostały wykorzystane zdjęcia z Archiwum Instytutu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Projekcje inspirowane są historycznymi zdjęciami z życia Prymasa, ruchome obrazy, które wzmocniły przekaz muzyczny zostały zrealizowane przez Jagnę Matuszewską.
Gdy zabrzmiała VICTORIA Wojciecha Kilara ze słowami Deus vicit!, ostatni utwór, jaki usłyszeliśmy tego wieczoru, publiczność urządziła artystom owację na stojąco.
Na zakończenie kardynał Kazimierz Nycz udzielił artystom i publiczności pasterskiego błogosławieństwa.
JUTRO BEATYFIKACJA!