Zakończyło się jubileuszowe X Święto Dziękczynienia
Uczestnicy Święta Dziękczynienia po zakończonej Eucharystii pozostali na terenie Centrum Opatrzności Bożej, które przygotowało wiele atrakcji. Bogaty program trwał do późnych godzin wieczornych.
Po Mszy świętej Darczyńcy zgromadzili się przed głównym wejściem do Świątyni, by zrobić pamiątkowe zdjęcie z księdzem kardynałem Kazimierzem Nyczem oraz gościem z Włoch, kardynałem Francesco Montenegro.
Uruchomione zostały cztery ścieżki zwiedzania:
- W górnej części Świątyni prócz tradycyjnego grupowego zwiedzania pod opieką przewodników, opowiadających historię Świątyni i wyjaśniających symbolikę rozwiązań architektonicznych można było obejrzeć wystawę dotyczącą szczegółów technicznych budowy i niektórych rozwiązań inżynieryjnych a także wystawę opowiadającą historię idei Wotum Narodu, od czasów Konstytucji 3 Maja po dzień otwarcia Świątyni dla wiernych.
- Prócz tego każdy mógł zatrzymać się na chwilę modlitwy przy relikwiach 10 polskich świętych i błogosławionych, które znajdują się w niszach w nawie bocznej. Zainteresowaniem cieszył się także ekran multimedialny, gdzie można zapoznać się ze świadectwami składanymi przez Ofiarodawców, przybliżyć sylwetki świętych i poczytać o wybranych wydarzeniach opatrznościowych w historii Polski.
- Otwarty został także Panteon Wielkich Polaków, w którym spoczywają zasłużeni dla naszej historii ludzie kultury i polityki i znajduje się symboliczny grób Jana Pawła II.
- Ruchomy Teatr XXI wieku dla dzieci – to wspaniała lekcja historii, religii i sztuki w jednym. Atrakcyjna oprawa teatralna wprowadza dzieci w świat historii, dostarczając niezapomnianych przeżyć. Ukazuje, w jaki sposób nad polską historią czuwała Opatrzność Boża.
- Można było również wjechać na górę, by obejrzeć panoramę Warszawy, a także podejrzeć tworzone ekspozycje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zwiedzający mogli między innymi obejrzeć niezwykły film, pozyskany niedawno ze zbiorów prywatnych, a prezentujący homilie Prymasa Tysiąclecia wygłaszane w 1957 roku w warszawskim kościele Świętego Krzyża. Ten cykl homilii Stefana Wyszyńskiego bywa nazywany Kazaniami Świętokrzyskimi.
Wielkim zainteresowaniem najmłodszych cieszyło się Miasteczko dla Dzieci. Ogromne kolejki najmłodszych ciągnęły się do karuzel, kolejki, poruszającej się po zamkniętym torze, dmuchanych zamków i zjeżdżalni, na których maluchy mogły wyskakać się i wyszaleć do woli. Oblegany był wóz bojowy straży pożarnej
Ale nie tylko one cieszyły się powodzeniem. Najmłodsi z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w grze rodzinnej, która w tym roku miała tytuł „BEZ CHLEBA NIE MA NIEBA”.
Siostry albertynki nie tylko mówiły o Chlebie Żywym lecz także pokazywały proces tworzenia chleba powszedniego, a nawet zachęcały do własnoręczne wyrobienie ciasta, z którego w domowym piecyku może powstać najprawdziwszy chleb
Miasteczko dla dzieci zainteresowało także dorosłych…
Tłumy wysłuchały występów artystów w ramach Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Moc Dobra”. Występowali: Promyczki Dobra, „Dzieci z Brodą”, Golec uOrkiestra, Maleo Reggae Rockers, Wyrwani z Niewoli, Janusz Yanina Iwański, 30 Synów i 40 Wnuków jeżdżących na 70 Oślętach.
A brawurowy występ zespołu Golec uOrkiestra potrafił poderwać każdego, niezależnie od wieku i stanu. Słuchacze żywiołowo reagowali na stare dobrze znane przeboje, z zainteresowaniem wysłuchali piosenki, która miała swą premierę własnie na Święcie Dziękczynienia i mieli w oczach łzy, słuchając Leć muzyczko, napisanej specjalnie na pożegnanie Jana Pawła II, gdy ostatni raz wyjeżdżał z Ojczyzny…
Nagrodę za całokształt twórczości zdobył w tym roku Janusz Yanina Iwański. Wręczył ją kardynał Kazimierz Nycz.
O godzinie 20.30 rozpoczął się w Świątyni wspólny śpiew i modlitwa uwielbienia, prowadzony przez zespół „Mocni w Duchu”.
Jubileuszowe X Święto Dziękczynienia zakończyła iluminacja Świątyni i wspólne odśpiewanie o godzinie 21.37 ulubionej pieśni Jana Pawła II BARKA